Beauty advisor- aşa se numeşte jobul meu şi spre surprinderea mea, nu-l urăsc :D, aşa cum mi s-a întânplat cu majoritatea. Singurele aspecte negative sunt faptul că stau în picioare foarte mult timp, 8 sau chiar 10 ore şi că în fiecare zi trebuie să mă machiez, şi trebuie să mă machiez întens pentru a atrage atenţia cumpărătoarelor, şi pentru o persoană căreia îi e lene uneori să pună mai mult decât o amărâtă de mascara pe gene, asta e o provocare.
Prima dată am învăţat despre fondul de ten şi blush, am avut un întreg speach de învăţat, nu îl ştiu cuvânt cu cuvânt dar improvizez acolo unde este nevoie. Am învăţat cum să le aplic pe faţă, ce beneficii au şi am încercat să le vând. Nu toate cele care se opresc la stand vor să cumpere, trebuie să fii foarte bun să le convingi. După câteva zile în care am vorbit numai despre fond de ten şi blush, am trecut la fardul de ochi. Sunt destul de scumpe produsele, încep de la 15 euro bucata şi ajung până la 100, 180. Partea bună e că sunt minerale, sunt mai sănătoase, durează mai mult şi au mai multe întrebuinţări. Spre exemplu, fardul de ochi poate fi transformat în ojă sau ruj.
Peste câteva zile o să plec spre sud, în Cork. Totul mi se pare atât de normal, la locul lui. Îmi place aici, îmi place vreme ploioasă, norii, vântul şi oamenii. Sunt politicoşi zi organizaţi, experţi în sărit garduri şi fani ai usturoiului :D. Când stau acasă nu mă machiez niciodată, e bine dacă ies din pijamale în ziua respectivă. Încă nu îmi place să pun mai mult de 3 produse de make-up pe faţă, dar nu prea am de ales. Îmi place aspectul natural, chiar dacă am 10 cutii cu farduri acasă, probabil o sa le arunc când expiră. Clientelor mele nu le pot spune asta, pentru că lucrez pe comision :D.
E UN JOB INTERESANT…SPER CA TI PLACE
Wow ce rezistente trebuie sa fi fardurile daca pot fi trznsformate in orja sau ruj. Jobul tau pare interesant… si observ ca s-au schimbat multe pe aici de cand nu am mai intrat eu. 🙂
Știu cum e să vinzi ce tu nu ai folosi niciodată. Eu am renunțat după 2 săptămâni :)) Important e că îți place și nu o faci cu scârbă :))